יין – ענף מפותח בישראל

דף הבית >> יין – ענף מפותח בישראל

תהליך ייצור יין תמיד היה קיים  בעולם עוד בתקופת התנ"ך, זוכרים את הפתגם הידוע מהתנ"ך? "יין ישמח לבב אנוש"  אנשים אז גילו  כי מיץ או פרי העוברים תהליך של תסיסה בסופו של דבר נוצר משקה משכר. מאז ימי קדם התייחסו ליין כאל משקה חברתי, ומאז הייתה לו חשיבות רבה בתרבות האנושית. עד היום יש ליין תפקיד משמעותי  באירועים חברתיים  כמו חתונות, בריתות וגם באירועים דתיים.  בדת היהודית יש לו תפקיד מאוד משמעותי.  בקידוש של ערב שבת, בשבע ברכות כלה בברית מילה ועוד. ידוע כ שתייה מרובה של יין גורם לשכרות ומעלה את מצב הרוח, אך צריכת אלכוהול ממושכת ומוגזמת עלולה לגרום לנזק בריאותי. ולהתמכרות. יחד עם זאת, בשתייה מבוקרת, מועיל היין  האדום במניעת מחלות לב ויש  לו מרכיבים המונעים חמצון בדם. בעל המלאכה המייצר יין מכונה "יינן".

תעשיית היין בישראל

בישראל למשל, תעשיית היינות  התרכזה במשך שנים בייצור יינות מזן "בורדו" , "קברנה" "סוביניון" ו"מרל"ו,  ישנו ייצור של יינות פשוטים יותר כמו קריניאן, וריזלינג. תרבות היין התפתחה מאוד בישראל ובארץ מגדלים זנים רבים ושונים של ענבים.

יינות תוססים

יין תוסס, הידוע יותר כשמפניה, במיוחד בעת חתונות ,  זה סוג של יין בעל דו תחמוצת פחמן טבעי. הצרפתים הם אלה שהיו הראשונים שיצרו יין תוסס, הם טענו כי התסיסה ביין מחזקות ומעדנות את טעמו. היין התוסס, נקרא אז "הנגרי שמפניה"  אך לפי החוק הבינלאומי, יין תוסס יכול להיקרא "שמפניה", רק אם הוא נוצר בחבל שמפיין שבצרפת ששם בעצם הוא נוצר. כל שאר היינות התוססים למרות שהם מיוצרים לפי השיטה המסורתית של השמפניה לא יוכלו להיקרא כך.

אספני יין

אספנות יין היא יצירת אמנות לכל דבר. רוכשים יין עתיק  רק ממי שמכירים, נזהרים מחיקויים, שומרים תוך הקפדה על תנאים נאותים,  ישנם "מטורפים לדבר "המשקיעים סכומים מטורפים על בקבוק יין מקורי. מאחורי כל בקבוק יין כזה, יש סיפור ואפילו היסטוריה... להערכתי האישית, מסתובבים בינינו כיום כמות קטנה של  אנשים הנגועים באספנות היין. ואגב, אף אחד עדיין לא מת מזה... אספני היין בדרך כלל, הם אנשים מהמעמד  הכלכלי הגבוה, אחרת לא היו יכולים להוציא סכומים אדירים כאלה על בקבוקי יין עתיקים. אחד מהם סיפר כי קנה בקבוק יין עתיק ונדיר מאדם שעיסוקו היה קונה ירושות. האספן שילם  לו סכום של 15,000$ עבור בקבוק נדיר זה!! זה היה אחד היינות העתיקים  משנתון של בציר מובחר שהוא חיפש שנים, הוא לעולם לא חלם שימצא אותו דווקא אצל קונה ירושות.