יין – ליהנות מטעם החיים

דף הבית >> מאמרים >> יין – ליהנות מטעם החיים

אין על כך שום ספק – יין הוא תרבות מדהימה בפני עצמו. היין נחשב לאחד המשקאות הכי עתיקים וטעימים בעולם לדעתם שלרבים. אנשים במשך מאות שנים שכרו, נשמו ובעיקר טעמו סוגים שונים של יינות וכיום, הדבר איננו שונה. אירוח והכנת אוכל בעזרת יינות שונים הפכו לחלק בלתי נפרדו מחיינו הן בארץ והן בעולם.

 

להכין יין בבית

 

ניתן למצוא אנשים רבים שלוקחים חלק בלתי נפרד מתוך תרבות היינות שקיימת מאות שנים. אנשים רבים מעוניינים לדעת כיצד ניתן, אם בכלל, להכין יינות לבד ללא ידע מעמיק בנושא וללא יקב מפואר. רבים תוהים – האם דבר זה אפשרי? ובכן, התשובה אמנם מפתיעה רבים אך – כן, ניתן להכין יינות לבד.

 

אז כיצד ניתן להכין יינות? חשוב להבין שהכנה של יינות איננה דומה להכנה של ציור או עיצוב גרפי שנעשה על ידי מעצב גרפי שלמד מספר קורסים (כמ קורס אינדיזיין, קורס פוטושופ וכן הלאה). חשוב לבצע את ההכנה בצורה מדויקת ולשים לב לכל פרט ופרט שהרי אם התפספס שלב מסוים בלתי ניתן לחזור אחורה והיין יצא לא איכותי ופשוט לא טעים.

 

שלבי הכנת יין

 

ראשית כל יש לחטא את כל הכלים בהם משתמשים בעזרת תמיסת פוטסיום – מטהביסולפיט בריכוז של כ- 20 גרם על 100 ליטר. יש למלא את הכלי ולהמתין במשך כעשר דקות ולאחר מכן לשפוך את התמיסה אם מעוניינים להשתמש בתמיסה בכדי לחטא כלים נוספים, ניתן להעביר את התמיסה מכלי אחד לכלי אחר.

 

כפי שציינו קודם לכן, הכנה של יינות איננה דומה לעיצוב גרפי בו לומדים קורס פוטושופ וגם אם טועים במהלך עיצוב, ניתן לחזור אחורה. כאשר מכינים יין יש לשים לב לכל פרט ופרט. קודם כל יש לבדוק סוכר: יש לקחת משורה ובה לשים הידרומטר ולשפוך פנימה מיץ ענבים סחוט. חשוב לבדוק את רמת הסוכר, אם חסר סוכר יש להוסיף סוכר עד לרמה של 22%.

 

לאחר מכן יש לבצע בדיקת חומצה. בבדיקת החומצה יש לבדוק את רמת החומצה בעזרת ערכה מתאימה. במידה והערכה נמוכה צריך להוסיף חומצה "טרטרית". יש להפריד את הענבים מהשדרות ולהתחיל למעך אותם ולאחר מכן לשים אותם בכלי פתוח ורחב. יש לקחת חצי כוס של מים רתוחים ובתוכם לשים שתי כפות סוכר ולהמתין שיתקררו (כלומר, עד שהיין שהטמפרטורה תגיע ל- 35 עד 40 מעלות.

 

לאחר שהטמפרטורה הגיע ל- 35 עד 40 מעלות יש להוסיף למים שמרים ולהמתין כעשרים דקות ולערבל את הכוס בכדי להוריד את הקצף, בתום השלב הזה יש להמתין עוד כעשרים דקות. יש לערבל פעם נוספת ולשפוך את התמיסה אל התירוש. לאחר יממה צריכה להסתמן התסיסה ולאחר שאובחנה יש להשקיע כמה קליפות בנוזל כ- 3-4 פעמים במשך כשבעה ימים (ניתן גם חמישה). אם אין תסיסה יש להכניס שמרים שוב.

 

לאחר כשבוע כאשר לא מערבבים את היין יש לסחוט ענבים ואת היין להכניס לתוך מיכל זכוכית עם מכסה בעל נשם. לאחר כ- 2 עד 4 שבועות יש לבצע שפייה ולאחריה יש להוסיף ליין טניסול ביחס של כ- 1 כדור לכל 100 ליטר. בשלב הזה רצוי להוסיף עץ אלון. לאחר כשמונה שבועות יש לבצע פעם נוספת שפייה ולהוסיף ליין טניסול ביחס של כדור אחד לכל 100 ליטר על הפעולה הזו יש לחזור עוד 5 פעם בכל פרק הזמן. החל משלושה שבועות לאחר הוספת הארץ רצוי לערוך טעימות בכל פעם וכאשר מרגישים את הטעם של העץ ביין יש להוציאו. שיהיה לרוויה