כשיין ואוכל נפגשים
 
"וַיֹּאמֶר הַגִּשָׁה לִּי וְאֹכְלָה מִצֵּיד בְּנִי לְמַעַן תְּבָרֶכְךָ נַפְשִׁי וַיַּגֶּשׁ-לוֹ וַיֹּאכַל וַיָּבֵא לוֹ יַיִן וַיֵּשְׁתְּ" (בראשית, פרק כז' ,פסוק 25)

יין ואוכל טוב מאז ומעולם נחשבו כסמל לחיים טובים, מלכים ואצילים נהגו להתפנק ביינות הנדירים ביותר תוך אכילה ממיטב המזונות אשר הוצעו להם. במהלך הזמן טקסים רבים הומצאו למגוון רחב של פעילויות חברתיות, כאשר רובם המוחלט ממקם את היין ואת האוכל בראש. בחגיגות דתיות רבות ניתן למצוא תיאורים רבים של שימושים ביין ולחם לקידוש.

איזה יין? עם איזה אוכל?

עם התפתחות התרבות הקולינרית, שילוב של יין ואוכל הפך להיות נפוץ, נדמה כי כל שדרוג של מתכון טוב מתבצע עם סוג מסוים של יין או אלכוהול. ככל שהתקדמנו בכיוון זה צצו להם יותר ויותר "חוקים" לגבי איזה סוג של יין מתאים לאיזה סוג בישול וכדומה. למעשה, אין בחוקים אלו ממש, אלא להפך, רוב מומחי היין יודו (בחדרי חדרים) כי מה שחשוב באמת הוא טעמו האישי של המבשל ולקוחותיו. לפיכך אין לקחת ברצינות יתרה חוקים אלו ומומלץ ללכת לפי הטעם האישי.

ובכל זאת אילו טעמים מומלץ לשלב?

יין אדום, מתקשר בדרך כלל למאכלים בשריים וכבדים, ואילו היין הלבן נפוץ בעיקר בארוחות של דגים וקינוחים. ניתן למצוא מתכונים רבים באינטרנט המפרטים בדיוק איזה סוג יין לקנות ואיך לשלבו עם האוכל. כיוון שאחוז גדול מאוד מהטעם מקורו בריח, היין מעשיר כל תבשיל עמו הוא מתחבר. רצוי לעומת זאת להימנע מטעויות בסיסיות: מומלץ לא לשלב יין עם מאכלים חמוצים מידי, חריפים מידי, או מתובלנים מאוד. הטעם של היין מורגש ועלול להתנגש עם טעמים בולטים מידי.

סוגי בישול:

בישול ביין אינו דבר מסובך, כפי שצוין, הוא מתאים להרבה מאוד סוגים של מאכלים וקיימות מספר דרכים אשר מאפשרות לו להשאיר את חותמו על התבשיל:

מחבת: בישול במחבת חמה מצריך סבלנות וקצת עבודה, יש להקפיד כמובן שהאוכל לא יישרף ולתת לחום לעשות את שלו. מוסיפים את היין למחבת יחד עם הרוטב ובהדרגה מצמצמים עד שהנוזלים נעשים סמיכים דיו והרבה מהנוזל חדר לאוכל ונתן בו טעמו.

מרינדה: זוהי דרך מצוינת להעשיר בשר, היין חודר לתוכו במהלך פרק זמן של לילה (במקרר) ומרכך אותו לאט, כך שבמהלך הבישול הוא מתרכך עוד ועדיין נותר עם טעם משופר.

בישול ארוך: הדרך הקלה ביותר להשתמש ביין בבישול. פשוט מוסיפים אותו לתוך האוכל בתוך הסיר ונותנים לזמן לעשות את שלו. בישול מסוג זה מתאים במיוחד לתבשילי קדירה ארוכים לחורף הקר.

קינוחים ואפייה: בהרבה מאוד עוגות וקינוחים ניתן למצוא קצת יין, ייתכן אפילו שבאכילתו לא ניתן יהיה לשים לב, אך הוא יהיה שם, יוסיף קצת מתיקות וקצת ארומה. בדרך כלל מוסיפים את היין בשלב שלפני הבישול, בבלילה של הבצק.

"יין ישמח לבב אנוש" (תהילים, ק"ד, ט"ו):

יין ואוכל הולכים טוב, כולם יודעים זאת, אם זה בקדירה או במחבת, בתוך המנה העיקרית או בתוך הקינוח, אפילו בכוס לצד הארוחה. אדום או לבן, יבש או מתוק. העיקר צאו, בשלו, ותהנו.

Go Back  Print  Send Page