הכללים לבחירת יין

דף הבית >> מאמרים >> הכללים לבחירת יין

הכללים לבחירת יין לארוחה עדיין לא ממש ברורים. לכל יינן יש את החוקים שלו, ולכל אסכולה יש את הכללים שלה.חשוב לצייין, כי הכל בגדר המלצה, והמלצה, כאמור אינה מחייבת, היא רק מכוונת לשילוב מרכיבי הארוחה והמשקה על מנת ליצור אווירה מושלמת וחוויית שתייה, אשר תשלים את חוויית הארוחה ותתן בעבור הסועד, את ההנאה המלאה גם מהמשקה המוגש לצידה.
גישת המנות:
גישת המנות, מיוחסת יותר לאירופאים ובעיקר לצרפתים, אם כי נהוגה בכל העולם. זוהי גישה, המשלבת את סך הכללים היבשים, אשר נהוגים באשר לשילוב אוכל ויין.
עקרונות השיטה הם: התאמת סוג המשקה למנות המרכיבות את הארוחה, כלומר: מנות הפתיחה והביניים של הארוחה יהיו תמיד מלוות ביין לבן, המנות העיקריות ילוו ביין האדום, שגם הוא יותאם לסוג הבשר שיוגש לשולחן ואילו הקינוח ישולב בבקבוק משקה לבן מין הסוג הקליל והמבעבע.
הגישה המשלימה:
גישה זו דוגלת בהתאמת משקה המשלים את טעמי המנה, כך שמנה המורכבת מפירות וגבינות, תלווה בסוג משקה פירותי ומעודן, אשר יחזק את טעמי הפירות של המנה. כמו כן, מנה שמורכבת בבשר אדום מפולפל תלווה ביין בעל טעם עוצמתי ואף בעל חריפות מסויימת, שוב, להשלמת הטעמים.
דוגמא נוספת, רטבים עדינים על בסיס שמנת ישולבו, לפי גישה זאת במשקה בעל טעם שמזכיר שמנת או חמאה, כגון יין ה"שרדונה" ודומיו.
הגישה הניגודית:
הפוכה לחלוטין מהמלצות הגישה המשלימה. על פי גישה זאת, המשקה אשר יוגש אל שולחן, יהיה מנוגד לחלוטין לטעם ולכובד של המנה שיוגש לצידה. לדוגמא: מנה של בשר כבדה, מעושנת, או של תבשיל קדרה, תלווה ביין עדין וקל על מנת לא להוסיף על כובדה של המנה ולתחושת הנמנום שלאחר אכילתה.
כמו כן, מנה קלילה של מנות פתיחה, או גבינות ופסטה דווקא כן ילוו, על פי גישה זו, בבקבוק משקה מן הסוג האדום כגון ה"מרלו" הכבד, להשלמת הניגודיות של הארוחה הכוללת.
הגשיה המתואמת:
מתאימה יותר לבישול ביתי, אם כי לא מחייב. על פי גישה זו, על מנת שטעם המשקה וטעם האוכל יהיו תואמים זה לזו, מומלץ למזוג לכוסות הסועדים את אותו סוג היין אשר בו בושל האוכל לדוגמא, תבשיל קדירה אשר בושל במשקה אדום חצי יבש כגון ה"קברנה סובניון", יוגש כשלצידו כוס יין הנלקח מבקבוק מאותו הסוג בדיוק, על מנת שלא יווצר מצב בו המשקה יאפיל על טעם האוכל או, שטעמו של האוכל ומרכיביו יאפיל על טעמו של משקה מסוג שונה וגם על מנת למנוע עירוב טעמים שיכול להרוס את שילוב הארוחה עם המשקה.
הגישה האישית:
כפי שנאמר, הגישות הן יותר בגדר המלצות וכל אחד ואחת מגיע לארוחה עם העדפה שונה, עם ידע שונה ותרבות  שונה. ישנן תרבויות אשר יעדיפו סוג אחד של יין על פני השני, כגון איטליה, רומניה, עירק ועוד וישנם טעמים אישיים לכולם, לא כל השותים אוהבים את טעמו העז של המרלו ולא כולם אוהבים יין לבן. בנוסף, יש לזכור כי לא רצוי לשלב משקה כלל עם מנות המכוסות רטבים המבוססים על טעמים חזקים כגון חומץ, חריפים למיניהם ועוד.