טרנד החוות שפוקד את ישראל

ישראל הפכה בשנים האחרונות למעצמה בכל מה שקשור לחוות, חקלאים רבים שהבינו את הפוטנציאל הטמון בכך הסבו את המשק החקלאי שלהם למרכזי מבקרים וחוות חקלאיות לממכר של מוצרי גורמה שבייצור עצמי כגון : דבש, יין, גבינות, שמן זית ועוד. מסתבר שלא רק הצבא צועד על קיבתו אל גם המטייל הישראלי צריך גם את הצד הקולינרי בכל טיול שלו. ישראל מתחלקת לשני אזורי חוות מרכזיים:

יין דבש  ושמן זית בגליל

הכפרים של הדרוזים בגליל הפכו לממלכת שמן הזית הישראלית , לא בכדי הם משתפים פעולה עם מועצת הזית הישראלית והפכו לספקי שמן הזית הגדולים של המשק הישראלי. רמת הגולן היא ממלכת היין הישראלית אשר מספקת את צימאונם של לא מעט ישראלים המשלבים את הביקור בם כחלק מטיול בצפון.

דרך הרועים שבנגב – היסטוריה חקלאות  ומה שביניהם

לדוד משה הייתה פרה אבל לא רק...ובכן  סיפורנו מתחיל היי שם הרחק משאון הרכבים , זיהום האוויר והחיים האורבניים הלחוצים כזוג מלחציים הדוקים . באזור מועצה מקומית שער הנגב, מתקיימות להן 3 חוות סימפטיות ומסבירות  פנים, על דרך הקרויה "דרך הרועים" מדובר על חוות וותיקות באזור שהוקמו בשנות ה- 50. הראשונה : חוות פיליפ הנמצאת דרומית לעיר קרית- גת  ובקרבת שמורת פורה(מעט צפונית לה) בחווה יש אטרקציות רבות כגון:טיולי חמורים, פיינטבול וטרקטורונים , החווה  היא חקלאית פעילה העוסקת בין השאר בגידול זיתים ללא הדברה וכן היא בעלת היסטוריה עשירה מאוד כפי שמפורט פה באתר.

החווה השנייה היא "חוות השקמים"  על שום עצי השקמה הנטועים בה  ומוכרת גם בשם "גבעת הכלניות" החווה  בעלת עבר מפואר מאוד. חווה זו נוהלה ע"י  אריאל שרון ואשתו לילי ז"ל והם חיו בה עד יומם האחרון  בחווה זו הם גם נקברו. החווה ממוקמת בין קרית גת וקיבוץ דורות .במקום יש תל עתיק  הנקרא התל של הכפר הו'ג .ניתן לעשות שם טיול רגלי ולהשקיף על החווה ולצפות בדיר והרפת של משפחת שרון .

החווה השלישית היא החווה של צביקה ונקראת גם "חוות נחל  שיקמה", מחווה זו נשקפים נופים מרהיבים. חווה זו הוקמה בשנת 1959 ע"י משרד החקלאות וארגון מזון וחקלאות של האו"ם. שלמה פנחס רכש את המבנים אשר היו במקום והקים חווה לתפארת שכללה: עדרי כבשים מסוג בלדי. כיום צביקה שלמה, בנו, מתגורר בחווה מזה כ- 20 שנה ומגדל עדרי כבשים, עזים וסוסים. בחווה עוסקים בין השאר גם בגידולי חיטה, שעורה וקטניות. כמו כן בחווה מייצר צביקה בירה מקומית. מה ניתן לעשות בחווה?  טיולי סוסים ואירוח קבוצות כולל הכנת ארוחות בשריות ייחודיות .היכן : החווה נמצאת בין קיבוץ רוחמה לחוות פיליפ ומומלצת בחום. הוראות הגעה בוויז : החווה של צביקה". 

סיור חוות ייחודי זה מומלץ כחלק ממסלול טיולים בארץ וניתן לעשותו עם רכב או עם ג'יפ.

 

Go Back  Print  Send Page