אוכלים נכון – אוכלים בטוח

מרבית אוכלוסיית העולם חיה עם אלרגיות ובישראל אחוזי האלרגיים הם גבוהים. לא פעם ולא פעמיים, קראנו או שמענו על אנשים אשר מצאו את עצמם במצב בריאותי קשה ומסוכן ואפילו היו מקרים אשר הסתיימו במוות, כאשר הוגש להם מאכל שמכיל מרכיבים אליהם הם אלרגיים. בשורות הבאות אנו רוצים להתרכז מעט באלרגיות ולהעניק לכם טיפים לחיים בטוחים כאשר אוכלים בחוץ או מזמינים הבייתה אוכל (משלוחים ו/או קייטרינג).

הטיפים שלנו
  • לא מתביישים – כאשר אנו יישובים במסעדה או מגיעים כאורחים לאירוע, אסור להתבייש ויש לשאול כמה פעמים שצריך (כן, גם אם מקבלים תשובות או פרצופים מעוצבנים) האם מה שאתם עתידים לאכול, מכיל מרכיב אליו אתם אלרגיים. זכרו, לא תמיד יידע/יודע המלצר האם המנה מכילה את אותו מרכיב ועל מנת להיות בטוחים, בקשו לשוחח עם השף או הטבח במידת האפשר ובאם לא ניתן, בקשו מהמלצר לעשות כן. תשובה שאינה חד משמעית, אינה תשובה המאפשר לכם לטעום את המנה ואין זה משנה כמה היא מגרה.
  • הזמינו מראש – תודות לשפע ההיצע הקיים, ניתן למצוא קייטרינג המותאם לאלרגיים וגם כזה אשר עתיד להכין עבורכם אוכל ובו תוספי תזונה המותאמים בדיוק לבקשתכם. אל לכם לחשוב כי אוכל המותאם לאלרגיים הוא אינו אוכל מתאים ולמעשה ניתן להבטיח מעל גבי שורות אלו כי טעמו של האוכל אינו נפגע. לכל מרכיב יש תחליף ולעיתים, התחליף עולה על המרכיב הראשוני.
  • כדורי אלרגיה תמיד איתנו בתיק – על מנת להיות בטוחים, הקפידו להחזיק לצידכם בכל עת, כדורים נגד האלרגיות מהם אתם סובלים. להיתפס לא מוכנים, עלול להסתיים באסון כאשר אוכלים בחוץ ולכן הקפידו על שמירת כדורים בתיק ובהישג יד. זכרו, במידה ועשיתם שימוש בכדורים, הקפידו לחדש את המלאי בו ברגע ולא לדחות זאת מחמת חשש לשכחה.
  • אלרגיה חמורה = צעדים חמורים – כאשר סובל אדם מאלרגיה חמורה עליו לנקוט בצעדים דרסטיים על מנת להבטיח שלא יקלע למצב בו האלרגיה עלולה לתקוף. כאשר מדובר באוכל, הרי שעל האדם לאכול בביתו שלו כאשר הוא יודע מה בדיוק יש באוכל וכיצד הוכן או להזמין מקייטרינג המתמחה באוכל המותאם לאלרגיים בלבד.
לסיכום, עבור האלרגיים מבינינו החיים לא תמיד פשוטים וקלים כמו לאלו אשר "זכו מן ההפקר" והאלרגיה שלהם אינה כה חריפה. לכן, האדם האלרגי חייב להתאים את עצמו אל האלרגיה שלו ולנקוט בצעדים להבטחת בריאותו, שלאו דווקא כאלו קשים ליישום.
 

Go Back  Print  Send Page